Rusya’nın ikinci büyük şehri St. Petersburg 1703 yılında Rus tarihinin en renkli ve etkili isimlerinden Çar 1. Petro (Deli Petro) tarafından kuruldu. Kuzeyin venediği veya Rusya’nın kuzey başkenti olarak adlandırılan St. Petersburg’un nüfusu 5 milyon.

Nehirleri, kanalları ve mimarisi ile Venedik, Amsterdam, Berlin ve Paris’i andıran St. Petersburg’ da muhteşem Hermitaj, şehrin ilk yapısi Peter ve Paul Kalesi, Sanatlar Meydanı, Çar II. Aleksander’in öldürüldüğü yerde yapılmış olan Kan kilisesi, Aziz Ishak Katedrali, şehrin güneyinde bulunan Puşkin ve Pavlovsk kasabaları ve buradaki yazlık saraylar görülmesi gereken yerler arasinda bulunuyor.

St. Petersburg’a 30 km uzaklıkta Baltık Denizi kıyısında bulunan Peterhof Yazlık Sarayı’nın bahçesi ve bahçedeki altın fıskiyeler eşsiz bir güzelliğe sahip ve her yıl yaz aylarında turist akınına uğruyor.

Şehrin ana caddesi sayılan Nevski Prospekt (Neva Caddesi) alişveriş merkezleri, cafe ve restoranlari, gece kulüpleri ile her zaman hareketli. Yaz aylarında beyaz geceler eşliğinde şehir 24 saat canlılığını korur.