[singlepic id=275 w=320 h=240 mode=watermark float=center]

RUSYA FEDERASYONU GENEL BİLGİLER

Resmi adı:

Rusya Federasyonu.

Başkent:

Moskova.

Coğrafi konumu ve yüzölçümü:

Türkiye gibi Avrasya kıtasında bulunan Rusya, 17 milyon 75 bin 400 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en büyük ülkesi. Rusya’nın uçsuz bucaksız toprakları Doğu Avrupa ve Kuzey Asya’da yeralıyor.

İklimi:

Geniş bir coğrafyaya yayılan Rusya’da iklim bölgelere göre farklı özellikler gösterir. Karadeniz kıyılarında subtropikal iklim, Güney Sibirya’da sert karasal iklim ve kuzey kutup iklimi gibi iklimler görülür.

Saat dilimleri:

Rusya’da Kaliningrad’dan (GMT+2) Kamçatka ve Çukotka’ya (GMT+12) kadar toplam 11 ayrı saat dilimi kullanılıyor. Moskova ve St. Petersburg (GMT+3), 3. saat diliminde yer alıyor. Türkiye ile Moskova ve St. Petersburg arasındaki saat farkı +1.

İdari yapısı:

Rusya Federasyonu’nda 21 cumhuriyet, altı megabölge, 49 vilayet, iki federal şehir (Moskova ve St. Petersburg), bir özerk yönetim bölgesi ve 10 özerk yönetim birimi bulunuyor.

Yönetim biçimi:

Başkanlık tipi cumhuriyet. Geniş yetkilere sahip devlet başkanı ülkeyi yönetir. Başbakanı atar. Yasama yetkisi Duma (Federal Meclis’in alt kanadı) ve Federasyon Konseyi’nden (Federal Meclis’in üst kanadı) oluşan Federal Meclis’e ait.

Önemli kentleri:

St. Petersburg, Novosibirsk, Nijni Novgorod, Yekaterinburg, Samara, Omsk, Çelyabinsk, Kazan, Perm, Ufa, Rostov na Donu, Volgograd.

Para birimi:

Ruble.1 Amerikan Doları: 23.6 ruble, 1 Avro: 36.8 Ruble, 1 YTL: yaklaşık olarak 20 ruble’ye karşılık gelmektedir.

Resmi dil:

Rusça.

Nüfus:

2006 verilerine göre 142 milyon 900 bin. Nüfusun yüzde 80’e yakınını Ruslar oluştururken, Rusların dışında 100’den fazla ulus bulunuyor. Bunlardan başlıcaları: Tatarlar, Ukraynalılar, Başkırlar, Çuvaşlar, Ermeniler, Çeçenler, Azeriler, Kazaklar.

Dini:

Nüfusun büyük bir kısmı Hıristiyan Ortodoks. 2. büyük din İslam (Rusya’da yaşayan Müslümanların sayısı tahminen 15-20 milyon) Diğer

Diğer Dinler:

Katoliklik, Yahudilik ve Budizm.